Skip links

Fotograf, który zrewolucjonizował produkcję pocztówek

Władysław Gargul

Kiedyś zrobienie zdjęcia nie było takie proste. Fotograficzne utrwalenie obrazu wymagało długiego naświetlenia obiektu, który to w tym czasie musiał pozostawać w bezruchu. Trwało to nawet kilka minut. Z biegiem czasu usprawniano nie tylko proces fotografowania, ale także tworzenia odbitek.

Stało się to za sprawą wielu inżynierów i artystów. Wśród nich spore zasługi można przypisać Władysławowi Gargulowi (1883-1946) – urodzonemu w Bochni fotografowi i wynalazcy.


Gargul kochał fotografię. To zamiłowanie do robienia zdjęć oraz ogromna determinacja sprawiły, że założył własny zakład fotografii artystycznej, gdzie nie tylko pracował nad zdjęciami, ale i udoskonalał metody oraz sprzęt do robienia fotografii.

Ten pasjonat z Bochni zrewolucjonizował rynek fotograficzny, dzięki swojemu urządzeniu, które potrafiło wykonać około 1200 kopii w ciągu jeden godziny. Wykorzystując możliwości aparatu samokopiującego opracował także, częściowo zautomatyzowany, system do masowej produkcji kart pocztowych. W ten sposób powstał w Bochni pierwszy Krajowy Zakład do Produkcji Kart Pocztowych Bromosrebrnych. Gargul ewidentnie miał głowę do fotografii i… interesów.

Więcej informacji

Spotkania, rodzina, fotografie

Spotkania, rodzina, fotografie

Idąc pod koniec XIX wieku krakowską ulicą Podwale, niedaleko dzisiejszego Teatru Bagatela, spacerowicze mijali pod numerem 13 Zakład Fotografii Artystycznej Juliusza Miena.

Tysiące pocztówek i zdjęć

Tysiące pocztówek i zdjęć

W 1840 roku Brytyjczyk Theodore Hook wysłał pierwszą kartę pocztową. Adresatem tej pocztówki był… on sam. Tak narodził się nowy pomysł na

Fotografia zapisuje światło

Fotografia zapisuje światło

Z perspektywy dzisiejszej wszechobecności zdjęć i łatwości ich wykonywania trudno wyobrazić sobie drogę, jaką przeszła fotografia. Od pierwszych obserwacji i prób zapisu obrazów w ogromnych

Return to top of page
Skip to content