Matematyk, „człowiek renesansu”
Jan Brożek
Pszczoły budują miodowe plastry z komórek o kształcie sześciokątów foremnych. Okazuje się, że to właśnie te figury najdokładniej wypełniają powierzchnię i tworzą stabilne konstrukcje. W XVII wieku pszczelimi dokonaniami zainspirował się Jan Brożek, który badał właśnie to jakimi figurami można idealnie zapełnić przestrzeń.
Jan Brożek (1585-1652) był matematykiem, astronomem, lekarzem, teologiem i historykiem sztuki – badaczem wszechstronnym. Napisał pierwsze wydane na ziemiach polskich podręczniki arytmetyki. Był też profesorem i rektorem Akademii Krakowskiej.
Brożek był człowiekiem o szerokich horyzontach, zdecydowanym zwolennikiem kopernikańskiej teorii heliocentrycznej. Zafascynowany postacią Kopernika napisał jego biografię, poprzedzoną wnikliwymi badaniami i podróżami śladem toruńskiego mistrza.
Choć dokonania Brożka w dziedzinie matematyki, choćby te związane z poszukiwaniem tzw. liczb zaprzyjaźnionych, zyskały największy rozgłos, to trzeba pamiętać że Brożek zasłużył się również dla Akademii Krakowskiej. Przekazał do jej zbiorów m. in. księgozbiór liczący 2000 pozycji. Na owe czasy było to jak dziś podpięcie szybkiego internetu z dostępem do wiedzy z całego świata.