Skip links

botaniczka, przewodniczka górska

Zofia Radwańska-Paryska

Zofia Radwańska-Paryska zamieniła wielkomiejskie życie w Warszawie na tatrzańskie granie i doliny. Na stałe w Zakopanem zamieszkała w 1938 roku. Z jej wielkiej miłości do gór zrodziła się odwaga i determinacja w zdobywaniu kolejnych szczytów, wytyczania i przemierzania najtrudniejszych górskich tras. Jak pierwsza kobieta w Polsce została ratowniczką TOPR, a w 1951 roku została kwalifikowaną przewodniczką górską na świecie.


W swojej działalności naukowej skupiała się na Tatrach. Od 1951 roku tworzyła wraz z prof. Władysławem Szaferem Tatrzańską Stację Naukową Zakładu Ochrony Przyrody PAN, która zajmowała się badaniami nad przyrodą Tatr i Podtatrza. Poświęcając się działalności naukowej i taternickiej w czasie II wojny światowej pomagała uciekającym Polakom i Żydom przedostać się przez Tatry do Węgier. Wraz z ukochanym mężem Witoldem Paryskim opracowała spis przyśpiewek góralskich. Była silnie związana z kręgiem zakopiańskich intelektualistów i artystów.

Więcej informacji

Wydarzenie „Wielcy z  Małopolski” 2024

Wydarzenie „Wielcy z  Małopolski” 2024

Serdecznie zapraszamy na Wydarzenie “Wielcy z Małopolski” podsumowujące tegoroczną edycję projektu. 

Jak słuchać, aby zrozumieć? Opowieść o Romanie Stopie

Jak słuchać, aby zrozumieć? Opowieść o Romanie Stopie

Profesor Stopa, wiele lat wcześniej zanim stał się profesorem i cenionym ekspertem w dziedzinie językoznawstwa i badaczem kultur afrykańskich, był

Konkurs plastyczny „Znani – nieznani mistrzowie!”

Konkurs plastyczny „Znani – nieznani mistrzowie!”

Nadszedł czas, by Ci „Wielcy – nieznani” stali się rozpoznawalni! Serdecznie zachęcamy do odkrywania historii niezwykłych postaci związanych z Małopolską.

Return to top of page
Skip to content