Fotograf, który zrewolucjonizował produkcję pocztówek
Władysław Gargul
Kiedyś zrobienie zdjęcia nie było takie proste. Fotograficzne utrwalenie obrazu wymagało długiego naświetlenia obiektu, który to w tym czasie musiał pozostawać w bezruchu. Trwało to nawet kilka minut. Z biegiem czasu usprawniano nie tylko proces fotografowania, ale także tworzenia odbitek.
Stało się to za sprawą wielu inżynierów i artystów. Wśród nich spore zasługi można przypisać Władysławowi Gargulowi (1883-1946) – urodzonemu w Bochni fotografowi i wynalazcy.
Gargul kochał fotografię. To zamiłowanie do robienia zdjęć oraz ogromna determinacja sprawiły, że założył własny zakład fotografii artystycznej, gdzie nie tylko pracował nad zdjęciami, ale i udoskonalał metody oraz sprzęt do robienia fotografii.
Ten pasjonat z Bochni zrewolucjonizował rynek fotograficzny, dzięki swojemu urządzeniu, które potrafiło wykonać około 1200 kopii w ciągu jeden godziny. Wykorzystując możliwości aparatu samokopiującego opracował także, częściowo zautomatyzowany, system do masowej produkcji kart pocztowych. W ten sposób powstał w Bochni pierwszy Krajowy Zakład do Produkcji Kart Pocztowych Bromosrebrnych. Gargul ewidentnie miał głowę do fotografii i… interesów.