Skip links

Filmy dokumentalne o „Wielkich”

TVP Kraków od kilku lat realizuje programy dokumentalne poświęcone wybranym postaciom „Wielkich z Małopolski”. Jeśli przegapiliście ich emisję, to w tym miejscu znajdziecie ich wersje internetowe.

Władysława Markiewiczówna

to pianistka, która napisała popularny podręcznik i wychowała kolejne pokolenia polskich muzyków. Ale zaraz… zaraz… co to w ogóle jest dźwięk i jak się rozchodzi?

Kazimierz Kordylewski

„Wokół Ziemi w sposób chaotyczny krążą pyły, a pole grawitacyjne Ziemia – Księżyc wprowadza ład w te krążące pyły”. Kordylewski spodziewał się odnaleźć materię w konkretnych miejscach na niebie, dlatego niestrudzenie prowadził obserwacje. Swoje księżyce pyłowe zobaczył m.in. z… Kasprowego Wierchu. O osiągnięciach wybitnego astronoma opowiada m.in. Patrycja Pakońska z Cogiteonu:

Ada Sari

Od niezwykłego domu w Starym Sączu po jedną z najsłynniejszych scen operowych na świecie – mediolańską  Teatro alla Scala. Oto opowieść o wytrwałości i realizacji marzeń:

Karol Olszewski

wspólnie z Zygmuntem Wróblewskim dołożył jedno z istotnych ogniw w rozwoju wiedzy. Skraplając tlen, azot oraz tlenek węgla otworzyli drogę do rozwoju kriogeniki.

Józef Hofmann

Matematyka ma wiele wspólnego z fizyką, ale również… muzyką. Hofmann udowadnia, że wybitny kompozytor może być również kreatywnym wynalazcą. Coś nie tylko dla miłośników starych samochodów:

Return to top of page
Skip to content