PODSUMOWANIE Wydarzenia „Wielcy z Małopolski” 2024
Serdecznie dziękujemy!
Wydarzenie podsumowujące tegoroczną edycję projektu “Wielcy z Małopolski” już za nami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom za wspólne odkrywanie historii tegorocznych bohaterów. Dziękujemy Gościom za obecność, Prelegentom – za ciekawe i inspirujące wystąpienia, Partnerom projektu za wsparcie w jego realizacji, a Publiczności – za Wasze zainteresowanie, zaangażowanie i pozytywne emocje.
Dziękujemy uczestnikom konkursu za nadesłane prace i gratulujemy wszystkim nagrodzonym.
Miło nam, że zaproponowana tematyka i formuła spotkała się z zainteresowaniem. Wspaniale było obserwować, jak nawiązuje się kontakt między prelegentami i słuchaczami, którzy byli na tyle pochłonięci zasłyszanymi historiami, że wykłady płynnie przechodziły w mini-dyskusje. Nie zabrakło też wspólnych pamiątkowych zdjęć na specjalne życzenie najmłodszych uczestników wydarzenia. 😊
Dzięki nawiązaniu współpracy z instytucjami partnerskimi i obejmującymi projekt patronatem, udało się zaprosić wspaniałe grono ekspertów, którzy podzielili się swoją wiedzą, a także zaprezentowali unikalne materiały dotyczące tegorocznych bohaterów.
Pani dr Edyta Bątkiewicz-Szymanowska z reprezentująca PAN Bibliotekę Kórnicką opowiedziała o Władysławie hr. Zamoyskim. Przybliżyła jego biografię, historię nabycia ziem zakopiańskich oraz działalności, którą zasłużył się dla Małopolski, którą wybrał na swój nowy dom. Wykład był zilustrowany bardzo bogatą kolekcją unikatowych zdjęć i materiałów archiwalnych ze zbiorów PAN Biblioteki Kórnickiej.
Pan Dyrektor Tomasz Kosecki kierujący Muzeum Lotnictwa Polskiego przybliżył temat lotniczych dokonań przypisywanych Janowi Wnękowi na tle historii lotnictwa. Skierował również ważne przesłanie do najmłodszych uczestników wydarzenia, aby nie bali się marzyć i rozwijać swoich talentów.
Pan Grzegorz Graff z Muzeum Etnograficznego w Krakowie ukazał natomiast postać Jana Wnęka przez pryzmat jego twórczości rzeźbiarskiej oraz opowiedział o zachowanych pracach tego niezwykłego twórcy.
Klamrą zamykającą opowieść o Janie Wnęku była projekcja animacji “Poświst. Małopolski Ikar – Jan Wnęk z Odporyszowa” opracowanej przez Małopolski Instytut Kultury. Obecni na wydarzeniu reprezentanci MIK – Pani Małgorzata Hordyniec i Pan Paweł Szelest – opowiedzieli o kulisach tworzenia animacji oraz organizacji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, których tegoroczna edycja zawitała między innymi do Odporyszowa.
Pani Justyna Stasiek-Harabin z Muzeum Ziemi Sądeckiej przedstawiła postać najbardziej znanej nowosądeckiej malarki – Marii Ritter. Wykład był doskonałą okazją do poznania twórczości artystki, dzięki prezentacji bogatej kolekcji jej dzieł, opatrzonej eksperckim komentarzem. Komentarz ten przybliżył ewolucję stylu artystki zmieniającego się wraz z prądami artystycznymi XX wieku.
Pan Jacek Kukuczka reprezentujący Muzeum Etnograficzne w Krakowie opowiedział o prof. Romanie Stopie. Podczas wykładu uczestnicy mieli okazję zobaczenia obiektów z kolekcji etnograficznej przekazanej przez profesora do zbiorów Muzeum Etnograficznego oraz wysłuchania fragmentu unikalnego nagrania archiwalnego, w którym uwieczniono głos profesora Stopy wygłaszającego kwestie w języku mlaskowym.
Dzięki Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, mieliśmy przyjemność zaprezentować specjalnie przygotowany materiał audiowizualny o Władysławie hr. Zamoyskim. W nagraniu Pani Renata Kowalska oraz Pan dr Tomasz Skrzydłowski przybliżyli zasługi hrabiego Zamoyskiego dla Zakopanego oraz historię jego walki o Morskie Oko w granicach ziem zakopiańskich.
Finał spotkania stanowił upominek dla wszystkich uczestników – spektakl naukowy pod tytułem “Kolory” przygotowany przez pracowników Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Ta fabularyzowana narracja wypełniona doświadczeniami z zakresu fizyki i chemii wciągnęła widzów w odkrywanie tajników koloru, postrzegania barw i zjawisk optycznych.
W ramach Wydarzenia „Wielcy z Małopolski” mieliśmy przyjemność gościć wystawę opowiadającą o życiu i dokonaniach Władysława hr. Zamoyskiego. Twórcami wystawy są PAN Biblioteka Kórnicka i Fundacja Zakłady Kórnickie. Serdecznie dziękujemy za udostępnienie tej wystawy. Wykorzystując możliwości Strefy Emocji w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon zaprezentowaliśmy wystawę w formie projekcji 360°.
Partnerzy projektu: