językoznawca, etnograf, afrykanista
prof. Roman Stopa
1895-1995
Roman Stopa był językoznawcą, etnografem, wykładowcą akademickim. Zajmował się badaniem języków i kultur społeczności subsaharyjskiej Afryki. Zasłynął jako specjalista w zakresie języków mlaskowych. Jak sam o sobie pisał w opublikowanych wspomnieniach, droga jego kariery prowadziła „Spod chłopskiej strzechy na katedrę uniwersytetu”.
Pochodził z Woli Batorskiej, małej wsi położonej w okolicach Niepołomic. Przez większą część życia mieszkał i pracował w Małopolsce. Jednak jego dociekliwość i zaciekawienie zagadnieniami językowymi i pochodzeniem mowy ludzkiej zaprowadziła go w odległe zakątki Afryki.
Pamiątki i obiekty etnograficzne przywiezione przez profesora Stopę z afrykańskiej wyprawy w 1935 roku zostały przekazane do Muzeum Etnograficznego w Krakowie, w którego zbiorach znajdują się do dzisiaj. Można je zobaczyć w formie zasobów on-line udostępnionych przez muzeum (Afrykańska kolekcja prof. Stopy – link).
Więcej informacji na temat profesora Romana Stopy i jego działalności naukowej znajduje się w poniższych materiałach oraz tekście “Jak słuchać, aby zrozumieć? Opowieść o Romanie Stopie”.
Współpraca: