Skip links

arystokrata, ziemianin, przedsiębiorca, społecznik

hr. Władysław Zamoyski
1853-1924

Arystokrata, ziemianin, przedsiębiorca, społecznik, obrońca tatrzańskiej przyrody. 

To właśnie jemu zawdzięczamy, że okolice Morskiego Oka nadal pozostają w granicach Polski. On też najpierw wykupił ziemie zakopiańskie, zadbał o przeprowadzenie wielu użytecznych inwestycji i chronił tatrzańskie lasy.  W końcu całość swojego majątku i posiadłości w Wielkopolsce i Małopolsce zapisał narodowi polskiemu ustanawiając Fundację Zakłady Kórnickie. 

 

Więcej informacji na temat Władysława hr. Zamoyskiego i jego działalności znajduje się z poniżej zamieszczonych materiałach edukacyjnych oraz tekście „Biografia jak z filmu przygodowego – opowieść o Władysławie Zamoyskim”.

 


 

 

Materiały edukacyjne powstały dzięki współpracy z instytucjami partnerskimi:

Dzięki życzliwości Pani Dyrektor PAN Biblioteki Kórnickiej – dr hab. Magdaleny Biniaś-Szkopek mieliśmy niepowtarzalną możliwość goszczenia wystawy pt. “W tym szaleństwie jest metoda” przybliżającej postać hrabiego Władysława Zamoyskiego.

Twórcami wystawy są PAN Biblioteka Kórnicka oraz Fundacja Zakłady Kórnickie. 

Wystawa została zaprezentowana ramach Wydarzenia Wielcy z Małopolski 11.12.2024. w przestrzeni dedykowanej do projekcji multimedialnych o zakresie 360°.

Do zobaczenia i przeczytania: 

  1. Strona internetowa PAN Biblioteki Kórnickiej – informacje o Zamku w Kórniku, wydarzeniach, a także zbiorach Biblioteki Kórnickiej.
  2. Strona internetowa Roku Władysława Zamoyskiego Fundacji Zakłady Kórnickie.
  3. Animacja “Władysław Zamoyski: wizjoner, bohater narodowy” Fundacji Zakłady Kórnickie.
  4. Wystawa w spichlerzu w zakopiańskich Kuźnicach „Zamoyscy – Spichlerz wartości” poświęcona rodzinie Zamoyskich (w okresie zimowym zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu, szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego).
  5. Wystawa fotografii Muzeum Tatrzańskiego „Uczennice Jenerałowej Zamoyskiej” prezentująca życie Szkoły Domowej Pracy Kobiet.
  6. Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk Arboretum Kórnickie. 
Biografia jak z filmu przygodowego – opowieść o Władysławie Zamoyskim

Biografia jak z filmu przygodowego – opowieść o Władysławie Zamoyskim

Dokonaniami hrabiego Władysława Zamoyskiego z powodzeniem można byłoby obdzielić więcej niż jedną osobę. Wyróżniała go energia i wytrwałość w dążeniu

Wydarzenie „Wielcy z  Małopolski” 2024

Wydarzenie „Wielcy z  Małopolski” 2024

Serdecznie zapraszamy na Wydarzenie “Wielcy z Małopolski” podsumowujące tegoroczną edycję projektu. 

Jak słuchać, aby zrozumieć? Opowieść o Romanie Stopie

Jak słuchać, aby zrozumieć? Opowieść o Romanie Stopie

Profesor Stopa, wiele lat wcześniej zanim stał się profesorem i cenionym ekspertem w dziedzinie językoznawstwa i badaczem kultur afrykańskich, był

Konkurs plastyczny „Znani – nieznani mistrzowie!”

Konkurs plastyczny „Znani – nieznani mistrzowie!”

Nadszedł czas, by Ci „Wielcy – nieznani” stali się rozpoznawalni! Serdecznie zachęcamy do odkrywania historii niezwykłych postaci związanych z Małopolską.

Jak wzbić się ponad codzienność? Opowieść o Janie Wnęku

Jak wzbić się ponad codzienność? Opowieść o Janie Wnęku

Pogoda dopisywała. Była późna wiosna 1869 roku. Ludzie licznie przybyli do kościoła w Odporyszowie. Tym bardziej, że w okolicy rozeszła

Return to top of page
Skip to content