Skip links

Astronom, odkrywca pyłowych księżyców Ziemi

Kazimierz Kordylewski

Czy słyszeliście kiedykolwiek o księżycach Kordylewskiego? Taką nazwę przyjęły odkryte przez Kazimierza Kordylewskiego (1903-1981) pyłowe księżyce Ziemi. Okazuje się, że w kilku miejscach przestrzeni kosmicznej wokół Ziemi i Księżyca gromadzą się drobiny materii, tworząc delikatne, pyłowe chmury.


Zasługi Kordylewskiego w dziedzinie astronomii są znacznie większe i wykraczają poza obserwacje pyłowych księżycy W wyniku obserwacji gwiazd odkrył krakowski astronom gwiazdę T Corvi należącą do gwiazdozbioru Kruka. Opracował również technikę obserwacji jasności gwiazd zmiennych – tzw. metodę kalkową. To naprawdę pokaźny dorobek, rozwijający naszą wiedze o kosmosie.

Ważnym elementem pracy Kordylewskiego była popularyzacja wiedzy o wszechświecie. W 1949 roku zapoczątkował w Krakowie pokazy wahadła Foucault’a, Ten bardzo prosty eksperyment został zaliczony do dziesięciu najważniejszych doświadczeń w dziejach nauki. W 1971 roku zorganizował wystawę prezentującą kamień z Księżyca, przywieziony przez załogę Apollo 11, a przez wiele pozostałych lat z pasją opowiadał o gwiazdach, planetach i przestrzeni kosmicznej.

Więcej informacji

W ciągłym ruchu

W ciągłym ruchu

Tuż po II wojnie światowej mało kto dysponował dokładnym odczytem czasu. Zdarzało się, że nawet spikerzy radiowi mylili się o

Coś tam jest między Księżycem i Ziemią

Coś tam jest między Księżycem i Ziemią

Podręczniki astrofizyki mówią, że pomiędzy dwoma ciałami w kosmosie, które łączy silna grawitacja, istnieje pięć miejsc, w których może znajdować

Return to top of page
Skip to content